Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #127
6 czerwca 2022 r.

Unia Europejska zakończyła prace nad tekstem przepisów DSA i DMA – dwoma filarami reformy usług rynku cyfrowego. Czy doprowadzi ona do poprawy sytuacji użytkowników i użytkowniczek wielkich platform internetowych? Dowiecie się tego z naszego opracowania na temat dwóch najgorętszych aktów tego roku. W tym numerze PanOptyki piszemy także o nadchodzącej regulacji algorytmów wykorzystywanych do nadzoru w pracy i… 20. rocznicy premiery kultowego filmu.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
REWOLUCJA W INTERNECIE
   

Znamy ostateczny tekst aktu o usługach cyfrowych (DSA) i aktu o rynkach cyfrowych (DMA) – a przynajmniej jego wersję ujawnioną w ramach kontrolowanego wycieku z instytucji unijnych. Uzgodnione przepisy muszą zostać jeszcze oficjalnie przyjęte przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski, ale to raczej formalność. Zastanawiacie się pewnie, czy nowe przepisy ochronią nas przed dezinformacją, śledzącą reklamą i prywatną cenzurą? Będziemy to rozpracowywać przez najbliższych kilka miesięcy. Na dobry początek najważniejsze fakty na temat tego, do kogo dokładnie stosują się nowe przepisy, co to są VLOP–y i jakie nowe obowiązki będą miały, kiedy zmiany wejdą w życie.

TEMAT PANOPTYKONU
AI KONTROLUJE PRACĘ
   

28 mln osób w Unii Europejskiej pracuje za pośrednictwem aplikacji. Niewidzialny szef z wykorzystaniem algorytmów przydziela zlecenia, monitoruje ich wykonanie i decyduje o zarobkach. Unia Europejska postanowiła się tym zająć i w grudniu 2021 r. ogłosiła projekt dyrektywy regulującej pracę platformową. Dzieje się też na polskim podwórku: propozycja regulacji algorytmów wykorzystywanych do monitorowania pracy w branży logistycznej czy magazynach przewiduje m.in., że wgląd w działanie algorytmów miałyby dostać związki zawodowe. Więcej pod linkiem

INFORMUJEMY

Zespół Ada Lovelace Institute przeanalizował dostępne publikacje dotyczące oczekiwań ludzi wobec wykorzystania ich danych. Wbrew tezie lansowanej przez branżę internetową użytkownicy i użytkowniczki usług cyfrowych nie chcą, żeby informacje na ich temat były eksploatowane bez ograniczeń.


Kolejne strony internetowe znikają z polskiego Internetu. Łączy je (prawdopodobnie) to, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznała je za zagrażające bezpieczeństwu Polski, zapewne w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Nawet jeśli blokowane są strony propagandystów Kremla, to sam mechanizm takiej cenzury jest skonstruowany w sposób podatny na nadużycia.


Komisarz John Anderton został oskarżony o popełnienie przestępstwa, do którego jeszcze nie doszło. Wszystko dzięki systemowi przewidywania, kto w przyszłości będzie kryminalistą. Oglądaliście Raport mniejszości? 17 czerwca przypada 20. rocznica światowej premiery kultowego filmu Stevena Spielberga. Dziś zamiast wyroczni mamy technologię w służbie organów ścigania. Algorytmy mające za zadanie przewidzieć, kto popełni przestępstwo, identyfikacja biometryczna to już nie fantastyka, a „zwykły” produkt firm technologicznych. Dlatego warto przypomnieć sobie ostrzeżenie Spielberga. Przeczytaj recenzję

PODCAST PANOPTYKON 4.0

Jak wyglądały prace nad DMA i DSA od kuchni, oczami polskiej europosłanki? Czy perspektywa praw człowieka miała jakąkolwiek szansę w zderzeniu z lobbingiem cyberkorporacji? W podcaście Panoptykon 4.0 rozmowa z Różą Thun, posłanką do Parlamentu Europejskiego.


Czy możliwa jest bezpieczna polityka oparta na danych? W podcaście Panoptykon 4.0 rozmawiamy z prof. Mikołajem Jasińskim, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego i jednym z pomysłodawców Zintegrowanej Platformy Analitycznej.


„Przed snem wysłałem kilka maili, przeczytałem wiadomości na dwóch portalach, przez godzinę oglądałem film” – brzmi jak małe czynności? A zastanawiasz się, ile twój wieczór kosztował planetę? O śladzie węglowym zostawianym przez technologię rozmawiamy z Joanną Murzyn, cyfrową aktywistką związaną z Instytutem Ekologii Cyfrowej.

SPOTKAJMY SIĘ

13 czerwca 2022 r. Katarzyna Szymielewicz weźmie udział w Konferencji „Platformy online – wyzwanie, zagrożenia, regulacja” w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa).


Katarzyna Szymielewicz pojawi się też na 10. Forum Prywatności (10th Annual Privacy Forum) w Warszawie. Zapraszamy na panel dotyczący sztucznej inteligencji 23 czerwca 2022 r. o godz. 14:15.

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie finansowe od osób prywatnych. Dzięki niemu możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie. Wpłać darowiznę na Panoptykon!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dorota Głowacka, Wojciech Klicki, Dominika Chachuła
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon