Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #128
1 lipca 2022 r.

Ledwo opadł kurz po wynegocjowaniu przez instytucje UE ostatecznej wersji regulacji rynku usług cyfrowych (DSA i DMA), a społeczność internetowa musiała ponownie zmobilizować wszystkie siły – tym razem w sprzeciwie wobec skanowania poufnej komunikacji w poszukiwaniu seksualnego wykorzystywania dzieci. A na polskim podwórku? Po ponad dwóch latach doczekamy się pierwszej rozprawy w sprawie przeciwko Poczcie Polskiej. I wyjątkowe ogłoszenie: szukamy nowych osób do naszego zespołu!

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
WYBORY KOPERTOWE
   

Pamiętacie wybory kopertowe z 2020 r.? Na szczęście się nie odbyły. Mimo to dane osobowe Polaków trafiły do Poczty Polskiej, która miała przygotować głosowanie bez wychodzenia z domu. 27 września ruszy proces, który wytoczyliśmy Poczcie za bezprawne przetwarzanie danych.

Poczta pozyskała dane bez podstawy prawnej, w sposób urągający podstawowym zasadom bezpieczeństwa. Nie poinformowała obywateli, że będzie te dane przetwarzać i na jakich zasadach. Urząd Ochrony Danych Osobowych nie dopatrzył się w tej sprawie naruszenia. Dlatego zdecydowaliśmy się na walkę w sądzie i po ponad 2 latach mamy szansę poznać rozstrzygnięcie.

TEMAT PANOPTYKONU
KONIEC SZYFROWANIA?
   

Razem z 73 organizacjami wysłaliśmy apel do Komisji Europejskiej w sprawie projektu przepisów dotyczących „zwalczania niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych”. Projekt ma pozwolić na sprawniejsze wykrywanie wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie. Brzmiałoby to jak regulacja na tyle potrzebna, że już dawno powinna być wdrożona, gdyby nie jeden szczegół: przepisy mają umożliwiać skanowanie prywatnej komunikacji. W praktyce może to oznaczać koniec szyfrowania end-to-end i działania takich komunikatorów jak Signal.

REKRUTUJEMY

Interesują cię prawa człowieka i nowe technologie? Zastanawiasz się, co przyniesie rozwój sztucznej inteligencji? Chcesz mieć wpływ na to, jak działają cyberkorporacje? Szukasz pracy, która ma sens? Panoptykon ma dla ciebie propozycję. Zajrzyj do naszego ogłoszenia i sprawdź, kogo szukamy i co oferujemy. Może to propozycja właśnie dla ciebie? A może znasz kogoś, kto chciałby dla nas pracować?

INFORMUJEMY

W Parlamencie Europejskim wystartowała komisja śledcza powołana, żeby wyjaśnić aferę z wykorzystaniem oprogramowania szpiegującego Pegasus (wykorzystywanego także przez polskie służby). Komisja wykorzystuje swoją silną pozycję, żeby zebrać jak najwięcej informacji. Do tej pory stawili się przed nią przedstawiciele zarówno big techu (Google’a, Facebooka), jak i NSO (firmy dostarczającej Pegasusa – jego zeznania podsumował portal CyberDefence24). We wrześniu komisja ma odwiedzić Polskę. Trzymamy kciuki za jej prace – obok polskiej komisji senackiej to jedyne ciało publiczne, które pracuje nad tym, by afera związana z wykorzystaniem trojana do inwigilowania osób publicznych nie odeszła w zapomnienie.


„To jest problem systemowy. Sprawne państwo jest wtedy, gdy obywatele ufają rządowi” – to komentarz Wojciecha Klickiego do rozszerzenia zakresu danych przechowywanych w Systemie Informacji Medycznej o dane o ciążach. Problemem nie jest samo gromadzenie tych informacji, ale to, kto będzie mógł uzyskać do nich łatwiejszy dostęp. Minister zdrowia w publicznych wypowiedziach pomija istotną grupę podmiotów: prokuraturę, policję, służby, od niedawna również wojsko i ZUS, które w Polsce mają dostęp do wszystkich publicznych baz danych – i to poza jakąkolwiek kontrolą, przez co potencjał nadużyć jest ogromny. Przypominamy krytykę zmian.


„Infrastruktura cyfrowa i materialne obiekty Sieci, niewidoczne i często pomijane w rozmowie na temat technologii; algorytmy i sztuczna inteligencja, uznawane przez wielu za neutralne i obiektywne, a w istocie wpływające na wszystkie sfery naszego życia; reakcyjna ideologia i konserwatywna polityka ukryte w nowoczesnej szacie rozwoju technologicznego – to między innymi wokół tych wątków skupiają się prace prawie trzydziestu artystek i artystów z całego świata, które zostaną pokazane na głównej wystawie. Towarzyszy jej program publiczny, na który złożą się wykłady performatywne, debaty, warsztaty, prezentacje i seminaria”. Zapraszamy na Biennale Warszawa 2022, Domy Towarowe Wars Sawa Junior (wystawa potrwa do 17 lipca).

PODCAST PANOPTYKON 4.0

W czerwcu w podcaście Panoptykon 4.0 zajmowaliśmy się wielką regulacją rynku usług cyfrowych. Posłuchajcie podcastów:

W letniej przerwie zapraszamy do słuchania archiwalnych odcinków podcastu:

  • wkrótce spotkamy się z Pocztą Polską w sądzie w sprawie wyborów kopertowych. O tym, jak przy okazji organizacji wyborów naruszono prawa 30 milionów Polek i Polaków, rozmawialiśmy z Katarzyną Batko-Tołuć i Witoldem Chomiczewskim .
  • AI ma skanować korespondencję elektroniczną pod kątem seksualnego wykorzystania dzieci. A to problem, bo sztuczna inteligencja jest zawodna – o czym rozmawialiśmy z Agatą Foryciarz.

WIEDZA

O co chodzi w regulacji usług cyfrowych? Kogo dotyczą DSA i DMA? Jakie problemy mają rozwiązać? Jak ochronią zwykłych użytkowników i użytkowniczki? Na te pytania odpowiadamy w naszej „pigułce wiedzy” o DSA i DMA.

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie finansowe od osób prywatnych. Dzięki niemu możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie. Wpłać darowiznę na Panoptykon!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dorota Głowacka, Wojciech Klicki
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon