Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #129
1 sierpnia 2022 r.

Zniżki za dane? Domagamy się od firm transparentności: informowania o alternatywnych ofertach oraz pozostawienia klientom i klientkom możliwości wyboru. Konsumenci powinni móc swobodnie podjąć decyzję: wymienić swoje dane na usługę czy nie. Mamy już nawet pierwszy sukces w sądzie w tej sprawie.

To nie koniec tematów okołomarketingowych w tym miesiącu. Piszemy też o wyczekiwanych po Cambridge Analytica ograniczeniach dla reklamy politycznej w sieci i zapraszamy do wysłuchania poświęconych reklamie odcinków podcastu Panoptykon 4.0.

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
USŁUGI ZA DANE
   

Urząd Ochrony Danych Osobowych ponownie przeanalizuje ofertę „Bezpieczne wakacje” PZU. To efekt naszej skargi do sądu na decyzję UODO, który nie dopatrzył się nieprawidłowości w działaniu państwowego ubezpieczyciela.

Przypomnijmy: PZU namawiało rodziców do zawierania „bezpłatnych” umów ubezpieczenia w zamian za „zgodę” na szerokie wykorzystanie danych w celach marketingowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Urzędu, który nie uwzględnił, że w trakcie trwania oferty PZU zmieniało jej warunki.

„Ta sprawa wyznaczy standard ochrony danych osobowych na rynku. (…) To nie był przypadek, że podczas zawierania umowy klienci nie mieli innej opcji i musieli zgodzić się na wykorzystanie swoich danych do celów marketingowych. W ten sposób firma chciała stworzyć dużą bazę danych o rodzicach, profilować ich potrzeby i zainteresowania, by potem zmonetyzować te dane” – skomentował sprawę nasz pełnomocnik, Witold Chomiczewski z kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

TEMAT PANOPTYKONU
REWOLUCJA W INTERNECIE
   

Parlament Europejski przyjął finalne wersje aktu o usługach cyfrowych (DSA) i aktu o rynkach cyfrowych (DMA)! Europosłowie i europosłanki formalnie zgodzili się na wprowadzenie nowego prawa, które ma ograniczyć władzę największych platform internetowych. Do zakończenia procesu legislacyjnego potrzebne jest jeszcze tylko głosowanie w Radzie Unii Europejskiej, które odbędzie się po wakacjach.

Przepisy zaczną być stosowane w pierwszej kolejności wobec największych platform – prawdopodobnie w pierwszej połowie 2023 r. Polski rząd już teraz powinien zacząć dostosowywać do nich prawo krajowe.

Przypominamy nasz krótki przewodnik, w którym dowiecie się, czym są DSA i DMA oraz jakie zmiany wprowadzają.

TEMAT PANOPTYKONU
REKLAMA POLITYCZNA
   

Po 4 latach od ujawnienia afery z Cambridge Analytica Unia Europejska bierze się za reklamy polityczne, którymi w czasie kampanii kandydaci atakują wyborców w Internecie. Komisja LIBE (Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych) przedstawiła projekt poprawek do rozporządzenia UE w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej. Proponuje w nim, żeby platformy internetowe nie mogły wykorzystywać danych osobowych do optymalizacji reklam politycznych, a sami politycy – mogli wykorzystywać dane do targetowania reklam tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Takie rozwiązanie jest zgodne z naszymi postulatami, bo pozwoliłoby ograniczyć najbardziej inwazyjne, manipulacyjne praktyki reklamowe w sieci.

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJA BEZ KONTROLI
   

Według doniesień Gazety Wyborczej i Amnesty International Polska było więcej przypadków nadużyć wykorzystania szpiegowskiego oprogramowania Pegasus w Polsce. Ujawnianie kolejnych ofiar inwigilowanych Pegasusem pokazuje tylko, jak ważna jest skuteczna praca komisji specjalnych w polskim Senacie i w Parlamencie Europejskim. We wrześniu spotkamy się z przedstawicielami tej ostatniej.

Tymczasem przypominamy raport Osiodłać Pegaza, w którym opisujemy, jak powinna wyglądać kontrola nad służbami specjalnymi. Wobec Pegasusa nie jesteśmy bezradni!

INFORMUJEMY

Kontrola czatów. Polski rząd ogłosił konsultacje unijnego projektu przepisów dotyczących „zwalczania niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych”. Pomysł Komisji Europejskiej zakłada filtrowanie wysyłanych wiadomości (np. mailem lub na czacie) pod kątem poszukiwania materiałów wykorzystujących w ten sposób dzieci. Jeśli wejdzie w życie, będzie to ze szkodą nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci, które ma chronić. Nasz komentarz w tej sprawie (oficjalna opinia w konsultacjach już wkrótce).

W Niemczech zebrano już prawie 163 tys. podpisów przeciwko temu pomysłowi.

PODCAST PANOPTYKON 4.0

W trakcie letniej przerwy zapraszamy do słuchania archiwalnych odcinków podcastu:

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

W ramach 1% podatku przekazaliście nam w tym roku ponad 285 tys. złotych. Dziękujemy wam za zaufanie, wsparcie, za wspólną walkę o wolność i prywatność!

Na co dzień możecie wspierać nas darowiznami na konto. Dzięki wam pozostajemy niezależni i możemy skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie. Wpłać darowiznę na Panoptykon!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dominika Chachuła, Dorota Głowacka, Wojciech Klicki
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon