Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka #130
1 września 2022 r.

W wakacje przygotowaliśmy się na gorącą jesień. Przed nami decyzja belgijskiego sądu, która może diametralnie zmienić krajobraz reklamowy w Internecie, a także sprawa przeciwko Polsce przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, który wysłucha naszej skargi na niekontrolowaną inwigilację w kraju. Otwieramy też nowy sezon podcastów i wydarzeń. Zapraszamy!

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
RODO VS REKLAMA ONLINE
   

We wrześniu spodziewamy się decyzji belgijskiego sądu w sprawie największego wycieku danych, do którego dochodzi każdego dnia w Internecie. Tak, chodzi o reklamę internetową.

Czy sąd podtrzyma decyzję belgijskiego organu ochrony danych, który uważa, że IAB jest administratorem danych przetwarzanych w ramach systemu Transparency & Consent Network? Jeśli tak, IAB Europe będzie musiał zacząć przestrzegać obowiązków wynikających z RODO. Czy skończy się wymuszanie zgód i pozyskiwanie danych do celów reklamowych na podstawie wątpliwie uzasadnionego interesu? Czy uzyskamy wreszcie dostęp do swoich profili reklamowych i możliwość ich skorygowania? A może sąd przekaże tę sprawę TSUE, który raz na zawsze rozstrzygnie te wątpliwości?

Decyzja sądu powinna zapaść do 14 września. Przypominamy, o co toczy się gra.

TEMAT PANOPTYKONU
INWIGILACJA PRZED ETPC
   

27 września aktywiści Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, Dominika Bychawska-Siniarska i Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokat Mikołaj Pietrzak będą zeznawali przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w związku ze skargą na niekontrolowaną inwigilację.

W naszej skardze argumentowaliśmy, że polskie przepisy nie dają jakiejkolwiek możliwości ochrony osobom podejrzewającym, iż są inwigilowane. Dlaczego tak uważamy? Między innymi dlatego, że zgodnie ze statystykami publikowanymi przez MSWiA i Prokuratora Generalnego, jeśli służby i policja chcą założyć komuś podsłuch, to uzyskają na to odpowiednią zgodę sądu w ok. 98% przypadków, chociaż założone podsłuchy przynoszą materiał dowodowy tylko w ok. 16% spraw.

Naszą sprawę poparł specjalny sprawozdawca ONZ i Rzecznik Praw Obywatelski, który również będzie zeznawał we wrześniu w Strasburgu.

Więcej o sprawie

INFORMUJEMY

Twitter Files: cenzura, chciwość i szkodzenie użytkownikom. Po Google’u i Facebooku przyszedł czas na Twittera, który również doczekał się swojego sygnalisty. Raport autorstwa Peitera „Mudge” Zatki to ok. 200 stron opowieści o naruszeniach bezpieczeństwa, które Twitter jednak woli pudrować niż naprawiać.


Kolejna służba specjalna – też bez nadzoru. Mimo sprzeciwu Senatu i samych funkcjonariuszy Służby Więziennej Prezydent RP podpisał ustawę, która powołuje do życia nową służbę. Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej będzie miał uprawnienia do inwigilacji, m.in. do założenia podsłuchu bez pytania sądu o zgodę. Zamiast powoływać kolejne formacje rząd powinien zająć się stworzeniem mechanizmu kontroli nad inwigilacją ze strony istniejących służb.


Amazon kupił iRobot. To nie jest dobra wiadomość dla naszej prywatności. Dlaczego? Przeczytajcie w artykule Karoliny Wasielewskiej na łamach Krytyki Politycznej.


III Edycja Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Instytut Dyskursu i Dialogu oraz Stowarzyszenie Demagog zapraszają przedstawicieli organizacji społecznych na szkolenie z zakresu edukacji medialnej, krytycznego myślenia, weryfikowania źródeł informacji, bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni internetowej, kompetencji cyfrowych, a także przeciwstawiania się propagandzie medialnej. Zapisy trwają do 9 września (formularz zgłoszenia).


Rewolucja w usługach cyfrowych. Jan Jęcz na łamach OKO.press zabiera nas w przekrojową podróż w świat regulacji usług cyfrowych. Jest o unijnym akcie o usługach cyfrowych (DSA), pomyśle Zbigniewa Ziobry na regulację platform, a także o lobbingu za zamkniętymi drzwiami.

PODCAST PANOPTYKON 4.0

We wrześniu rusza nowy sezon podcastów! Premiera kolejnego odcinka już w czwartek 8 września 2022 r. na stronie Panoptykonu, na YouTubie i w aplikacji Tok FM.

Tymczasem zapraszamy do wysłuchania archiwalnych odcinków dotyczących tematu, który będziemy żyć we wrześniu – niekontrolowanej inwigilacji.

SPOTKAJMY SIĘ

Zaczynamy sezon debat i spotkań z ekspertami! Zapraszamy.

Dyskusja Digital Futures: Scenarios for fair and inclusive digital futures, 1 września 2022 r., od godz. 18:00, Berlin

1 i 2 września przedstawiciele 40 organizacji społeczeństwa obywatelskiego spotkają się na Digital Futures Gathering w Berlinie. Rozmowa będzie dotyczyć możliwości sprawiedliwej i inkluzywnej cyfrowej przyszłości. Skupimy się nie na technologii leżącej u podstaw, ale na wyzwaniach teraźniejszości: kryzysie klimatycznym i narastających podziałach społecznych. Wydarzenie otwarte dla publiczności. Zapraszamy.


IV Forum Cyberbezpieczeństwa, Forum Ekonomiczne, 8 września 2022 r., godz. 12:35, Karpacz

W ramach Forum Ekonomicznego odbywa się także Forum Cyberbezpieczeństwa (współorganizatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK). Katarzyna Szymielewicz będzie ekspertką panelu dyskusyjnego o kobietach w cyberbezpieczeństwie (obowiązuje rejestracja).


Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji, 13 września 2022 r., Warszawa (online)

Katarzyna Szymielewicz wystąpi na konferencji, podczas której Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji będzie omawiać rekomendacje ekspertów, raporty, projekty, regulacje dotyczące sztucznej inteligencji. Zaprasza Minister Cyfryzacji (formularz rejestracji).

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Na co dzień patrzymy na ręce zarówno władzy publicznej, jak i firmom, dlatego nie ze wszystkich źródeł finansowania możemy korzystać. Dzięki darczyńcom możemy pozostać niezależni i skutecznie walczyć o wolność i prywatność w cyfrowym świecie.

Jak możesz nas wesprzeć?

  • Wpłać darowiznę, korzystając z narzędzia do szybkiego przelewu.
  • Złóż w banku stałe zlecenie na rzecz Panoptykonu (PL 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058, PKO Bank Polski).
  • Powiedz znajomym, że warto nas wspierać.

Dziękujemy!

 
  Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Wspieraj nasze działania!
Nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058
KRS: 0000327613

 

Redakcja i kodowanie: Anna Obem
Konsultacja: Dominika Chachuła, Dorota Głowacka
Korekta: Urszula Dobrzańska
Archiwum: Aleksandra Iwańska

Zamów newsletter PanOptyka
Archiwalne numery

 

Rezygnacja z newslettera PanOptyka

Rezygnacja z wszystkich mailingów od Fundacji Panoptykon