Wiadomość wyświetla się niepoprawnie? Aby zobaczyć wersję online kliknij tutaj

Logo PanOptyka

PanOptyka nr 62
9 stycznia 2017 r.

PODSUMOWANIE 2016 ROKU

TEMAT PANOPTYKONU
WATCHDOG I NIE TYLKO
   

W grudniu podsumowaliśmy wydarzenia mijającego roku. A było ich sporo, zwłaszcza na froncie strażniczym naszej działalności: rok zaczęliśmy od tzw. ustawy inwigilacyjnej, którą rząd sprezentował nam pod choinkę jeszcze w grudniu 2015 r. A w kwietniu dzięki anonimowemu informatorowi do naszych rąk trafił projekt ustawy „antyterrorystycznej”.

W mijającym roku szczególnie uderzająca była nie tylko liczba niepokojących zmian w prawie. Martwi też jakość tworzonych przepisów i samego procesu legislacyjnego: przepisy, co do których konstytucyjności istnieją poważne wątpliwości, procedowane są z prędkością światła, konsultacje są fikcyjne lub nie ma ich wcale.

W 2016 r. Panoptykon można było spotkać na mieście: na największym w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych współorganizowaliśmy sekcję tematyczną „Życie pod nadzorem”. Zorganizowaliśmy także szereg dyskusji w różnych częściach Polski i uruchomiliśmy cykl „Rozmowy Panoptykonu”.

Czym jeszcze żyliśmy w 2016 r.?

DZIAŁAMY

TEMAT PANOPTYKONU
1%
   

Jeśli już szykujecie się do rozliczenia z fiskusem, gorąco zachęcamy Was do przekazania 1% swojego podatku na rzecz Panoptykonu. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać nasz nr KRS: 0000327613.

W 2016 r. osoby prywatne przekazały nam ponad 90 tys. zł. Na tę kwotę złożyło się ponad 30 tys. zł darowizn przekazanych bezpośrednio na konto Panoptykonu i prawie 59 tys. zł z 1% odpisu od podatku dochodowego. Środki te stanowią istotną część (16%) naszego tegorocznego budżetu. Pieniądze te pomogły nam sfinansować m.in. pracę naszego działu prawnego, narzędzie do zbierania podpisów pod apelami i rozwój naszej infrastruktury IT.

Zdjęcie zespołu

TEMAT PANOPTYKONU
SŁUŻBY
   

Służba Kontrwywiadu Wojskowego po trzech latach sądowych przepychanek wreszcie… odmówiła nam odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej. We wniosku pytaliśmy o to, jak często SKW sięgała po nasze billingi i inne dane telekomunikacyjne w 2013 r. Dopiero odmowa pozwala nam odwołać się od tej decyzji i rozpocząć merytoryczną walkę w sądzie. Wcześniejsze uniki stosowane przez SKW nam to uniemożliwiały.


Przygotowaliśmy dla Trybunału Konstytucyjnego opinię przyjaciela sądu, w której poparliśmy wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie oceny ustawy inwigilacyjnej pod kątem zgodności z Konstytucją RP. Wątpliwości wyrażone zarówno przez Rzecznika, jak i Panoptykon dotyczą m.in. możliwości niekontrolowanego pobierania przez służby danych internetowych i fikcyjnej kontroli sądu nad aktywnością służb w tym zakresie.

TEMAT PANOPTYKONU
MONITORING
   

W warszawskich tramwajach ma być więcej kamer, ale na całe szczęście na tym się nie skończy. W reakcji na atak na tle ksenofobicznym spółka zarządzająca tramwajami przeprowadzi kampanię informacyjną, która ma uwrażliwić pasażerów na akty agresji motywowane nienawiścią oraz pokazać, jak reagować na niepokojące zdarzenia.

TEMAT PANOPTYKONU
PROFILOWANIE
   

O zmiany w systemie profilowania bezrobotnych walczymy konsekwentnie od lat. Nasze zastrzeżenia – m.in. do braku przejrzystości mechanizmu i do ryzyka wykluczenia – podzielił Rzecznik Praw Obywatelskich, który skierował przepisy dotyczące profilowania bezrobotnych do Trybunału Konstytucyjnego. W swoim wniosku krytykuje brak możliwości odwołania od decyzji podejmowanej na bazie algorytmu oraz brak wystarczającej podstawy prawnej do przetwarzania w ten sposób danych osób bezrobotnych.

TEMAT PANOPTYKONU
EDUKACJA
   

W grudniu odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu BINGO, czyli bezpieczne organizacje. Podczas dwudniowego zjazdu przedstawiciele i przedstawicielki 20 polskich organizacji zajmujących się ochroną wolności i praw człowieka uczyli się dbać o bezpieczeństwo cyfrowe swoich organizacji.

Element dekoracyjny

INFORMUJEMY

Państwa członkowskie nie mogą nakładać na firmy obowiązku przechowywania danych o wszystkich swoich klientach – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W przypadku Polski może to oznaczać, że obowiązujący mechanizm przechowywania danych telekomunikacyjnych o wszystkich użytkownikach jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej.


Po wielkiej reformie przepisów dotyczących ochrony danych w Unii Europejskiej nadchodzi czas na uregulowanie tej sfery w szczególnym środowisku, czyli w sieci. Przeanalizowaliśmy, co może zmienić dyrektywa o e-prywatności (e-privacy


W grudniu spore wzburzenie w Internecie wzbudził projekt zmian w przepisach dotyczących przekazywania informacji o porodach do Głównego Urzędu Statystycznego. Przeanalizowaliśmy, na ile proponowane zmiany powinny niepokoić.


Zaczynamy podejrzewać, że parlamentarzyści mają krótszą pamięć niż statystyczny obywatel. A do tej tezy skłoniła nas kolejna odsłona propozycji blokowania stron internetowych w walce z pornografią… Najwyraźniej rząd – mimo ostrego krytykowania poprzedników – nie ma żadnych oporów przed przejmowaniem ich skompromitowanych pomysłów.

POLECAMY

Dlaczego tak bardzo boimy się terroryzmu? Na to pytanie starali się odpowiedzieć Andrzej Leder i Katarzyna Szymielewicz w Rozmowie Panoptykonu o zarządzaniu strachem. [WIDEO]


„Ludzie chcą za wszelką cenę powrócić do przeszłości, która kojarzy im się z pokojem. Nie jest niczym dziwnym, że w konfrontacji z wolnością ludzie opowiadają się za bezpieczeństwem” – mówił Christopher Talib z francuskiej organizacji La Quadrature du Net w rozmowie z Weroniką Adamską.


Zabawki kupujemy nie tylko pod choinkę. Polecamy (wciąż aktualny) tekst Anny Walkowiak o szpiegujących lalkach.

WSPIERAJ PANOPTYKON

Uważasz, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne? Możesz nam pomóc – zostań darczyńcą Panoptykonu. Jak to zrobić:

  • przekaż darowiznę na konto Fundacji: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058 PKO Bank Polski (w tytule przelewu wpisz „Darowizna na cele statutowe”, a jeśli chcesz być z nami w kontakcie – również swój adres e-mail);
  • ustaw w banku cykliczną płatność (np. 30 lub 50 zł), która będzie co miesiąc pobierana z Twojego bieżącego rachunku lub karty kredytowej.

Jeśli już jesteś naszym darczyńcą, możesz nam pomóc jeszcze bardziej, zachęcając kolejne osoby, by poszły w Twoje ślady. Powiedz znajomym, że wspierasz Panoptykon i wyjaśnij, dlaczego to robisz. Skorzystaj z sieci społecznościowych i kontaktów na żywo. Dziękujemy!

Od tego, ile środków uda nam się pozyskać, zależy, na ile zagrożeń będziemy mogli odpowiedzieć i jak szerokim echem odbiją się nasze akcje. Każdy przelew to środki na działania Fundacji, a każdy darczyńca – dodatkowy zastrzyk energii i legitymacja do działania na rzecz praw i wolności obywateli.

 
  Redakcja: Anna Obem
Konsultacja: Małgorzata Szumańska
Korekta: Urszula Dobrzańska

Jeśli nie chcesz dostawać więcej informacji od nas, kliknij tutaj
  Newsletter PanOptyka można zamówić przez stronę internetową Fundacji Panoptykon lub pisząc maila na adres: newsletter@panoptykon.org   Mailing wysłany przez:
Fundacja Panoptykon
Orzechowska 4/4
02-068 Warszawa

Skontaktuj się z nami